+90 850 532 72 95

Sosyal Medyada Biz}

Ücretsiz Keşif
Türkiye'nin her yerine bir telefon kadar uzaktayız. 0(553) 014 60 60
Ücretsiz Keşif Talebi İçin Tıklayın

Polyurea Maliyetini Etkileyen Unsurlar

Polyurea Maliyetini Etkileyen Unsurlar

Polyurea Maliyetini Etkileyen Unsurlar

Polyurea Maliyetini Etkileyen Unsurlar?. Sorusu asıl olarak polyurea fiyatlarını merak eden insanlar tarafından sorulması gereken en önemli sorudur. Genellikle karşılıklı verilen bilgiler, zemin durumu, metraj bilgisi, polyurea fiyatı gibi temel unsurlardır. Lakin bu fiyatı etkileyen çeşitli unsurlar da vardır.

Polyurea, kaplama ve izolasyon ürünü olarak komplike bir sistemdir. Sistemin belli çarkları sistemi mükemmelliğe taşıyan nedenlerdendir. Sistemin çarklarının yeri değişirse, ya da fiyat için kaliteden ödün verilirse, diğer izolasyon çözümlerinden bir farkı olmayacaktır. Fakat aslına bakıldığında polyurea ürünü diğer izolasyon ürünleri ile mukayese dahi edilemez, edilmemesi gerekir. Polyurea maliyetini ve fiyatını etkileyen unsurları alt başlıkla teker teker inceleyelim.

Polyurea Maliyetini Etkileyen Unsurlar

Not: Güncel kurlar değişkenlik gösterebildiğinden, örnekler döviz kuru üzerinden verilecektir.

  1. Astar Seçimi,
  2. Hammadde Seçimi,
  3. Zemin Hazırlığı,
  4. Kaplama Boyası Seçimi.

   1. Astar Seçimi

Polyurea maliyetini etkileyen unsurlar arasında astar malzemesi önemli bir yer tutar. Polyurea ile uyumlu, özellikle solvent içermeyen epoksi grubu astarlar maliyet açısından birbirlerinden farklıdırlar. Peki polyurea ürünü standardına göre uygulanıyor mu?. Maalesef ki sorumuzun cevabı her zaman için evet olamıyor. Hizmet etme bilincini edinememiş  uygulamacı firmalar, her sektörde olduğu gibi izolasyon sektöründe de olabilmektedir. Bu sorun karşımıza standart dışı fiyatlandırma ve malzeme kullanımı, sonucu  olarak gözden düşmüş polyurea ürünü olarak çıkmaktadır.

Astar malzemesi seçimi polyurea fiyatlarına ne kadar etki eder?

Astar malzemesi nem bariyerli, epoksi şeffaf, solventli, poliüretan olmak üzere çeşitlendirilebilir. Maliyeti en düşük olan poliüretan ve solventli astar kullanımı polyurea malzemesinin içeriğini değiştirmektedir. Poliüretan astar kullanan bir firma, nem bariyerli epoksi astar kullanan bir firmaya göre m2′ de 0.5 € fazladan kar edecektir. Solventli epoksi astar kullanan firma, solventsiz astar kullanana göre m2′ de 0.2€. nem bariyerli solventsiz astar kullanana göre 0.3€ fazladan kar edecektir. Kullanım esaslarına göre doğru olan astar uygulaması zemin nemine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Zeminin higrometre ölçümünde nem oranı %4 ve altı ise solventsiz epoksi astar uygulaması uygundur. Zemin nem oranı higrometre ölçümünde %4-%8 aralığında ise solventsiz nem bariyerli astar kullanımı uygundur. Her durumda zemin nem oranının %8 üzerinde olması polyurea uygulamasının hatalı olmasına sebebiyet vermektedir.

   2. Hammadde Seçimi

Polyurea maliyetini etkileyen unsurlar arasında kullanılan hammadde ve hammaddenin saflık oranı fiyatı etkilemektedir. Polyurea maliyetlerini düşürmek için polyurea hammadesinin poliol kısmında yapılan bu değişiklikler, polyureanın yapısını değiştirmektedir. Firma uygulamalarımızda kesinlikle %100 saf polyurea kullanırken, bazı firmalar hibrit polyurea kullanımı yapabilmektedirler. Hibrit polyurea kullanan bir firma, %100 saf polyurea kullanan firmaya göre m2′ de 3€ fazladan kar etmektedir. Ya da fiyata indirim olarak yansıtarak fiyatta rekabet gücünü kullanabilmektedirler. Tüm dünyada polyurea saf olarak kullanılırken, hibrit polyurea kullanımı aslında polyurea olmayan bir malzemenin kullanımına eş değerdir.

   3. Zemin Hazırlığı

Zemin hazırlığı işlemleri vakit alan ve uğraştırıcı işlemlerden birisidir. Her zemin polyurea ya uygun olmadığı gibi, izolasyonun temel taşı zeminin hazırlanmasıdır. Zemin bilyalama, zemin silimi, zemin aşındırma işlemleri yapılmadan uygulanan polyurea malzemesi zemine tam manasıyla yapışma sağlayamaz. Zemin hazırlığı yapmanın maliyeti genellikle 1€ – 2€ arasında değişmektedir. Dolayısı ile bu hazırlığı yapmayan firma, yapan firmaya nazaran m2′ de 2€’ ya varan ekstra gelir elde etmektedir.

   4. Kaplama Boyası Seçimi

Kaplama boyaları maliyet olarak yüksek fiyatlı ürünler arasındadır. Standart dışı malzeme kullanılarak bu maliyetin üstesinden gelmek bazı uygulamacı firmaların aklındaki soru işaretini gidermiştir. Lakin kullanılan boyalarda bulunan solvent ve UV ışınlarına karşı dayanımsız oluşu polyurea malzemesine zarar vermekten başka hiçbir işe yaramamaktadır. Standart kullanılması gereken boya Alifatik poliüretan son kat kaplama boyası olması gerekirken, bu gibi durumlarda alternatiflere kaçılır. Alifatik poliüretan son kat kaplama boyası kullanmayan bir firma, kullanan bir firmaya nazaran m2’de 0.75€ ekstra kar etmektedir.

Umarız ki polyurea maliyetini etkileyen unsurlar ile ilgili aklınızda ki soru işaretlerinin cevaplarını bu makalemizde bulabilmişsinizdir. Farklı konularda bilgi almak için Whatsapp iletişim hattımızdan bize ulaşabilirsiniz. Örnek uygulamalarımızı görmek için İnstagram hesabımız ve Facebook hesabımızı takip edebilirsiniz.

Polyurea maliyetini etkileyen unsurlar

19 Aralık 2018
819 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Call Now ButtonÜcretsiz Çağrı Merkezi
WhatsApp WhatsApp Destek Hattı
DMCA.com Protection Status