+90 850 532 72 95

Sosyal Medyada Biz}

Ücretsiz Keşif
Türkiye'nin her yerine bir telefon kadar uzaktayız. 0(553) 014 60 60
Ücretsiz Keşif Talebi İçin Tıklayın

İzosiyanat Nedir?

İzosiyanat Nedir?

İzosiyanat, tüm poliüretan malzemelerin üretiminde kullanılan bir hammaddedir. Bu hammaddede diğer poliüretan ürünlerde olduğu gibi petrol kaynaklıdır. Yoğun olarak kullanılan iki türü vardır, bunlar tdi (toluen di izosiyanat) ve mdi (difenil metan di izosiyanat) dır. Poliüretan sektöründe kullanılan izosiyanatlar aromatik izosiyanat ve alifatik izosiyanatlar olmak üzere iki çeşittir. İzolasyon sektöründe kullanılan izosiyanatlar genellikle aromatik izosiyanatlardır. Aromatik izosiyanatlar alifatik izosiyanatlara göre uv dayanımı düşük, daha çok dünyada sert ve esnek köpük üretiminde kullanılan bir hammaddedir.

toulen izosiyanat (tdi)

İki çeşit aromatik diizosiyanat bulunur, toulen diizosiyanat (tdi) ve metilendifenil diizosiyanat (mdi). Bu diizosiyanatlar poliüretan köpük yapımında, su izolasyonunda, yapıştırıcı vb. Poliüretan ürünlerinin imalatında hammadde olarak kullanılır. İnşaat ve sanayi ürünlerinde olmazsa olmaz hammadelerin artık başını çekmektedir.

İzolasyon için kullanılan diizosiyanat MDI (metilendifenil diizosiyanat) dır. Sert köpük imalatında kullanılır, insanların izolasyon ihtiyacı bu hammaddenin kullanılması sonucu ortaya çıkan izolasyon ürünleri ile karşılanmaktadır. Farklı karışımlarla birlikte bu hammaddeler ile boya, yapışkan, su izolasyon ürünleri vb. Çeşitlilik arz eden ürünlerin yapımı da mümkündür. Mdi diizosiyanatlar kendi içinde yoğunluk ve farklı karışımlar ile birlikte ürün çeşitliliği sağlarlar. Bunlar polimerik mdi, modifiye mdi, monomerik mdi gibi başlıklarda toplanabilir. Poliüretan köpükler, poliüretan binalar, yapıştırıcılar, farklı ısı yalıtım ürünleri, polyurea zemin kaplamaları, her türlü elastomer ürünler yalnızca bunlardan birkaçıdır.

 

22 Kasım 2018
3.889 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Call Now ButtonÜcretsiz Çağrı Merkezi
WhatsApp WhatsApp Destek Hattı
DMCA.com Protection Status