+90 850 532 72 95

Sosyal Medyada Biz}

Ücretsiz Keşif
Türkiye'nin her yerine bir telefon kadar uzaktayız. 0(553) 014 60 60
Ücretsiz Keşif Talebi İçin Tıklayın

Polyurea Nedir?

Polyurea Nedir?

Polyurea Nedir?

Polyurea Nedir? Polyurea izosiyanat bileşeninin, basamaklı büyüme yordamı ile sentetik reçine karışımından türetilen elastomer bir izolasyon ve kaplama malzemesidir. İzosiyanat alifatik ve aromatik olarak bulunmaktadır. Monomer, polimer veya izosiyanatların , polimer veya prepolimerlerin herhangi bir varyant reaksiyonu olabilmektedir. Polimer ya da prepolimer, bir aminle giderilmiş polimer reçinesi yada hidroksil ile modifiye edilmiş polimer reçinelerden üretilebilmektedir.

Polyurea Formülasyon

Formülasyon – Rsm1

Reçine karışımı, amin sonlu polimer reçineleri veya amin sonlu zincir genişleticilerden yapılabilir. Amin sonlu polimer reçinelerinin herhangi bir kasıtlı hidroksil parçası yoktur . Herhangi bir hidroksil, amin sonlu polimer reçinelerine tamamlanmamış dönüşümün sonucudur. Reçine harmanı ayrıca katkı maddeleri veya birincil olmayan bileşenler de içerebilir. Bu katkı maddeleri, bir poliol taşıyıcıda önceden dağıtılmış pigmentler gibi hidroksiller içerebilir.Normal olarak reçine karışımı, bir katalizör içermez.


Polimer Yapısı – İsim Anlamı

blank

Polyurea kelimesi Yunanca πολυ- poly- “çok” kelimesinden türetilmiştir; ve ουρίας – oûron “idrara çıkma” anlamına gelir ( idrarda bulunan üre ile ilgili ). Üre veya karbamid , kimyasal formül (NH2) 2CO ile organik bir bileşiktir . Molekül , bir karbonil fonksiyonel grup (C = O) ile birleştirilen iki amin grubuna (-NH2) sahiptir. Bir polyurea içerisinde, izosiyanatların ve aminlerin alternatif monomer üniteleri üre bağlantıları oluşturmak için birbirleriyle reaksiyona girer. Üreler ayrıca, bir karbamik asit ara ürünü oluşturan izosiyanatların ve suyun reaksiyonundan da oluşturulabilir. Bu asit, karbon dioksitin ayrılması ve bir aminin geride bırakılmasıyla hızla ayrışır. Bu amin daha sonra poliüre bağlantısı oluşturmak için başka bir izosiyanat grubu ile reaksiyona girer. Bu iki kademeli reaksiyon poliüretan köpüğü yapmak için de kullanılır. Bu reaksiyonda serbest bırakılan karbon dioksit, özellikle birçok poliüretan köpükte, birincil olarak köpüren maddedir.


Polyurea ne zaman keşfedildi?
İlk olarak spor tekstilinde kullanılmak üzere 1959 yılında kopolimerler olarak icat edildi. Genellikle tayt, mayo vb. elastik kıyafet üretiminde kullanılıyor idi.
Sprey polyurea olarak bulunma ve uygulanma ne zaman olmuştur
Mark S Barton ve Mark Schlichter tarafından 1990' lı yıllarda bulunmuştur. Kullanma tarihi yine bu yıllarda olup, ilk maksadı masa kenarlarını yıpranmalardan korumaktır.

Sprey Polyurea Tercih Sebebleri

İlk icadının ardından polyurea hızlı kürlenmesi ve dayanıklılığı ile adından söz ettirmeye başlamış, çok çeşitli uygulamalarda dünya da vazgeçilmez ürünler arasında kendisine yer edinmiştir. Özellikle nem geçirimsizliği ile tünel izolasyonları gibi risk barındıran özel projelerde tercih sebebi olmuştur.

Yıllar boyunca dayanıklılığı test edilen poliüre, artık uzay teknolojisi ve askeri projelerde de kendi adından söz ettirmeye başlamıştır. Amerikan havacılık ve uzay ajansı çeşitli gezegen dışı görevlerde kullanmak üzere kaplama malzemesi olarak polyurea ürününü tercih etmiştir. Askeri projelerde yüksek darbelere mukavemet ve kurşun geçirimsizliği sayesinde kendisine yer edinmiş, dünya tarafından takip edilen operasyonlarda yakıt tankerlerinin değişmez kaplama malzemesi olmuştur.


Günümüzde Polyurea Kaplama

Spreyleme yöntemi ile uygulanabilirliği sayesinde kullanılabilirlik alanları çok geniştir. Havuzlardan, teraslara, çatılardan, otoparklara, endüstriyel zeminlerden, heykel kaplamaya, araç kaplamadan, gemi kaplamaya gibi birçok alanlarda kullanımı mevcuttur.

Kullanılabilen güncel kaplama ve izolasyon malzemeleri arasında en dayanıklı ürün olmakla beraber, tahmini mekanik dayanımı 50 senedir. Polyurea hakkında daha detaylı bilgi edinmek için buraya tıklıyarak telefon ile destek alabilirsiniz.

16 Kasım 2018
1.644 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM

  1. blank Enver SARICA dedi ki:

    Umut bey, web sitenizde içme suyu deposu uygulaması ile bilgiye ulaşamadım. Watsap üzerinden gönderdiğim bilgilere göre açıklama ve teklifinizi bekliyorum. Enver SARICA Asya Sitesi D-3 Blok yönetici

BİR YORUM YAZIN

Solve : *
30 − 10 =


Call Now ButtonÜcretsiz Çağrı Merkezi
WhatsApp WhatsApp Destek Hattı
DMCA.com Protection Status